17. október 2021 / Meniny má Hedviga

Papierové pletenie: Výroba vianočného stromčeka

Papierové pletenie je droga. Keď mu raz podľahnete, už sa ho nezbavíte. Ak sa vám zdá, že je to komplikované, tak vám možno pomôže video.

Pripravíme si asi 100 kusov papierových ruličiek. Najvhodnejší je novinový papier. Na výrobu ruličiek potrebujeme 9 centimetrov široké pásy papiera a pletaciu ihlicu veľkosť 2,5. Ihlicu môžeme nahradiť špajdlou, pracuje sa s ňou však trochu ťažšie. Začiatočníci môžu použiť pomôcku na ruličkovanie, aby mali všetky ruličky rovnaké. Pás papiera priložíme na schému, ihlicu priložíme na papier vo vyznačenom uhle a papier preložíme cez ihlicu. Potom začneme s točením. Papier rolujeme pevne, dobre urobená rulička sa z ihlice vyvlieka ťažko. Koniec ruličky zafixujeme lepidlom. Rovnaké, pravidelné, dostatočne pevné ruličky sú polovicou úspechu. Keď si vyrobíme dostatočný počet ruličiek, naraz ich nafarbíme. Použiť môžeme starý plech na pečenie, do ktorého si nalejeme moridlo na drevo ideálne je práškové vodou riediteľné, alebo akékoľvek vodou riediteľné moridlo na drevo.

Ruličky na pár sekúnd namočíme do moridla, vyberieme ich, prebytočnú farbu vytrasieme a necháme uschnúť. Sušíme na kartóne papiera, ideálne je nechať ich schnúť do ďalšieho dňa. Kužeľ, ktorý nám bude slúžiť ako opora pri pletení, si vyrobíme z tvrdého papiera. Do rohu papiera umiestnime koniec 35 centimetrovej šnúrky, na ktorej koniec uviažeme ceruzku alebo pero. Takýmto improvizovaným kružidlom nakreslíme oblúk. Papier po oblúku obstrihneme a potom zrolujeme do kužeľa. Ideálne je vyrobiť formu aspoň z 3 – 4 vrstiev výkresu aby bola dostatočne pevná.

Základ stromčeka vytvoríme zo štyroch ruličiek. Najskôr preložíme 2 ruličky v pravom uhle a v strede ich zlepíme, zafixujeme štipcom a necháme uschnúť. Postup zopakujeme s ďalšími dvomi ruličkami. Potom všetky štyri ruličky zlepíme v stredovej časti tak, aby vytvorili pravidelnú hviezdicu, opäť zopneme štipcom a chvíľu počkáme.

Na základ konštrukcie položíme do stredu papierový kužeľ a začneme s pletením. Koniec prvej ruličky vložíme pod základovú ruličku a nad nasledujúcu. Základovú ruličku, ktorá sa ocitla pod novou ruličkou prehneme v pravom uhle nahor a preložíme doprava pričom sa snažíme ju oprieť vždy o kužeľ. Tento postup opakujeme dookola, čím sa nám kužeľ zafixuje na kríži z ruličiek. Museli sme prejsť každou jednou ruličkou zo základového kríža. Keď sa nám už nedá pliesť ďalej, musíme si ruličky nadpojiť. Pri nadpájaní ruličiek vždy používame lepidlo.

Pri pletení prekladáme ruličku najskôr v pravom uhle nahor a až potom ju posunieme doprava. Takto nám vznikne pekný a pravidelný vzor. Pri nadpájaní ruličiek si môžeme pomôcť štipcom, aby sa nám stromček nerozpletal.

Pletenie ukončíme tak, že spodný výplet, ktorým sme začínali odstrihneme asi 2 centimetre od okraja. Vyberieme papierový kužeľ z vnútra a vyčnievajúce časti odstrihnutých ruličiek prilepíme do vnútra stromčeka. Horné ruličky skrátime nožnicami na rovnakú dĺžku, zopneme gumičkou, alebo šnúrkou, ktorú potom zakryjeme ozdobnou stužkou.

Nakoniec môžeme stromček nalakovať buď použijeme lepidlo na papier zriedené 1:1 s vodou alebo vodou riediteľným lakom a necháme dobre zaschnúť. Nakoniec ozdobíme podľa vlastnej fantázie.

Pomôcky, suroviny

Na výrobu 30 centimetrového vianočného stromčeka z papiera potrebujeme:

• 100 kusov 30 x 9-centimetrov širokých papierov

• Papierový kužeľ vo veľkosti plánovaného stromčeka (v tomto prípade výška asi 35 cm)

• Nožnice

• Pletacia ihlica veľkosť 2,5

• Lepidlo

• Vodou riediteľné moridlo na drevo

• Vodou riediteľný lak

• Výkres

• Ceruzku

• Asi 35 centimetrovú šnúrku

• Štipce

• Tavnú pištoľ

• Korálky alebo iné ozdoby na stromček

• Vianočnú stužku

Komentáre