28. máj 2020 / Meniny má Viliam

Snehové vločky z cestovín

Najefektnejšie vianočné ozdoby sú tie, ktoré si sami vyrobíte. Ich jedinečnosť ohúri každého, komu začali prekážať sériovo vyrábané vianočné dekorácie.
Snehové vločky z cestovín

Pomôcky, suroviny

- Silné rýchloschnúce lepidlo
- Voskový papier
- Bielu farbu v spreji, prípadne akrylátové farby
- Štetce
- Kartón zo škatule
- „Trblietalky“
- Kancelárske lepidlo v tube
- Nožnice
- Silonové lanko
- a samozrejme cestoviny - Corallini či Ditalini – alias malé a krátke „rúročky“, podobné valčekovým korálikom, Fiori – alias „kvetinky“, Rotelle či Ruote – alias „kolieska“, Stelle – alias „hviezdičky“ Orecchiette – alias „ušká“

Postup

1.

Snehové vločky z cestovín

Pohrajme sa so svojimi návrhmi. Táto časť je naozaj zábavná. Kombinujeme cestoviny prikladaním k sebe a na seba a vymýšľame tvary vločiek. Štýlove je naozaj veľa. Ak sa nám zapáči, necháme poskladané cestoviny v tvare vločky na stole tak, aby nám nezavadzali a kombinujeme ďalšie.

2.

Každú vločku začíname zliepať od stredu. Nanesieme na jednotlivé cestoviny štetcom vrstvu lepidla tak, aby sme si boli istí, že sa nám
všetky časti dôkladne zlepia. Ak používame silolep, pritláčame cestoviny opatrne k sebe, aby nám lepidlo rýchlo zaschlo.

3.

Snehové vločky z cestovín

Akonáhle je vločka komplet, položíme ju na voskový papier. Necháme lepidlo úplne zaschnúť. Počas procesu schnutia pravidelne otáčame vločky tak, aby sa nám k voskovému papieru neprilepili.

4.

Vločky poukladáme na veľký kartón a uistíme sa, že sa nedotýkajú jedna druhej. Nastriekame ich zľahka bielou, rýchloschnúcou farbou v spreji, kým nie sú úplne pokryté. Po vyschnutí farby ich opatrne otočíme a striekanie zopakujeme. Necháme minimálne hodinu dôkladne vyschnúť. Môžeme si pomôcť fénom na vlasy.

5.

Snehové vločky z cestovín

Je čas pridať vločkám lesk. Rozriedime kancelárske lepidlo s pár kvapkami vody a vločky ním jemne pretrieme pomocou štetca. Lepidlo nesmie byť husté, aby nám po zaschnutí nezmenilo tvar vločky. Náter postačí úplne jemný. Potom vločky posypeme trblietalkami. Prípadné biele miesta dodatočne pretrieme tenkou vrstvou lepidla a znovu použijeme trblietalky.

6.

Snehové vločky z cestovín

Voilá – vločky sú hotové. Stačí už len uviazať na ne tenké silonové lanko, aby sme ich mali ako zavesiť na stromček. Môžeme ich tiež využiť, ako dekorácie na fľaše so šampanským, na dvere a podobne.

Zdroj: dobrarada.sk
Komentáre