19. január 2022 / Meniny má Drahomíra, Mário

Dekoračné sušené ovocie

Jednoduchý návod na prípravu sušeného citrusového ovocia.
Dekoračné sušené ovocie

Prírodné prvky sú krásnou dekoráciou. Príjemne nám zútulnia príbytok a taktiež dodajú typickú sviatočnú arómu. Sušené citrusy sú jednoduché na prípravu a v neskorších príspevkoch z nich vytvoríme viacero dekorácii. Aby boli naše výrobky čo najpestrejšie, nezabudnite využiť rôzne druhy citrusov – pomaranče, červené pomaranče, mandarínky, citróny, limetky alebo grepy. Vysušiť sa dajú rozličnými spôsobmi, napríklad v rúre, na radiátore, v sušičke ovocia, nad krbom a podobne. Dokonca, ak sú plátky citrusov úplne vysušené a už nie sú lepkavé alebo nemajú žiadnu vlhkosť, môžu vydržať niekoľko rokov.

Na prípravu budeme potrebovať:

  • rôzne druhy citrusov
  • nôž
  • dosku na krájanie
  • papierové obrúsky
  • uzatvárateľnú nádobu, prípadne uzatvárateľné zip sáčiky
  • plech a papier na pečenie –  sušenie ovocia v rúre
  • papier alebo ihla a niť – sušenie ovocia na radiátore
  • ihlu a niť  – sušenie ovocia nad krbom

Sušenie ovocia v rúre

Rúru necháme vyhriať na 80 °C. Citrusy narežeme na kolieska hrubé približne 0,5 cm, jemne ich vysušíme papierovým obrúskom a poukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Takto pripravené ovocie sušíme približne 4 – 5 hodín. Je veľmi dôležité, aby ste ovocie pravidelne otáčali a kontrolovali, či sa nepália. Ak už máme ovocie usušené, necháme ho vychladnúť a uložíme ho buď do uzatvárateľných nádob alebo zip sáčikov.

Sušenie ovocia na radiátore

Ak ste sa rozhodli pre tento spôsob sušenia môžete použiť buď papier, na ktorý poukladáte nakrájané ovocie a necháte ho vysušiť priamo na radiátore. Alebo nakrájané citrusy navlečiete na hrubšiu niť a zavesíte na radiátor. Už pri samotnom sušení tak bude ovocie pôsobiť ako krásna dekorácia, treba však poznamenať, že pri tomto spôsobe sušenia sa ovocie zvykne trocha poskrúcať.

Sušenie ovocia nad krbom

Postup je rovnaký ako pri sušení na radiátore – nakrájané citrusy navlečieme na hrubšiu niť a zavesíme nad krb. Ovocie sa takisto poskrúca, ale za to krásne dekorovanie a prevoňanie priestoru to stojí ;)

Sušenie ovocia v sušičke 

Nakrájané ovocie usušíme podľa návodu na obsluhu konkrétnej sušičky.

 

No a z takto vysušeného ovocia môžete vytvoriť množstvo dekorácii, napríklad ozdoby na stromček, venček na dvere, ozdobnú girlandu, svietnik, ale takisto ich môžete využiť pri balení vianočných darčekov :)

Komentáre