AKÉ SÚ NÁSTROJE NA ONLINE VÝUČBU A KDE NÁJSŤ VŠETKY PODKLADY?
https://vytvormesi.sk/napady/tipy-na-online-vzdelavanie/
Prečítajte si aj naše ostatné články:
http://kamsdetmi.sk/co-robit-s-detmi-doma/
http://kamsdetmi.sk/ako-sa-rozpravat-s-detmi-o-koronaviruse/
http://kamsdetmi.sk/ako-si-vyrobit-domaci-dezinfekcny-gel/
Niekoľko tipov, ako sa pripraviť na domácu výučbu:
Nastavte si ciele, ktoré budú ľahko merateľné
Či už učíte literatúru, matematiku alebo umenie, majte na pamäti konkrétne vzdelávacie ciele. Čo chcete, aby sa vaše dieťa učilo a ako budete sledovať ich pokrok? Rozdeľte zoznam na krátkodobé a dlhodobé ciele. Krátkodobé: „Chcem, aby Zuzka mohla pridať dvojciferné číslice.“ Dlhodobé: „Chcem, aby Zuzka mala základné znalosti o slovenskej histórií.“
Spravte si z toho zábavu
Domáca výučba nie je nikdy to, čo ste si predstavili. Nie je to vždy zábavné a mnohokrát vás napadne, prečo by ste mali byť ich učiteľom aj rodičom. Domáca výučba však môže byť tiež zábavná. Vyučujte anglickú lekciu a potom si urobte společné rodinné anglické raňajky. Ak ste sa vždy chceli naučiť hrať na gitaru alebo hovoriť cudzím jazykom, teraz je čas sa učiť. Domáce vzdelávanie povzbudí vašu zvedavosť a pri výučbe svojich detí sa naučíte nové veci.
Spojte sa s inými ľudmi
Nebudete ani prvá ani posledná domácnosť, ktorá sa svoje deti vyučuje doma. Pokúste sa nájsť po vašej komunite podobné rodiny, ktoré svoje deti vzdelávajú doma a hľadajte společné riešenia na otáky, ktoré vás trápia alebo s ktorými si neviete poradiť.
Naštudujte si niečo o učení
Nestačí byť matematickým čarodejom alebo geografickým guruom. Musíte vedieť, ako uplatniť svoje vedomosti spôsobom, ktorému bude dieťa rozumieť. Prečítajte si knihy o výučbe a zúčastnite sa výučbových kurzov. Vymieňajte si zdroje s vaším okolím. Ak je vaša špecializácia v angličtine a bojujete s matematikou, učte kurz angličtiny a nechajte iného učiteľa pracovať s dieťaťom na matematických úlohách.
Vytvorte si čas a priestor pre učenie
Neskúšajte premeniť svoju obývačku na učebňu – rozprávky z televízie a seriózne učenie sa nemiešajú. Skôr ako začnete s domácou výučbou, postavte si provizórnu učebňu so stoličkami, knihami, pultmi a všetkým ostatným. Dostaňte sa do rutiny. To znamená, že škola začína o 8:00 hod. Vtedy musia byť deti pripravené na školský deň.
Buďte organizovaný
Usporiadajte si svoje materiály, čas a úlohy tak, aby ste nestratili drahocenné minúty hľadaním pracovných listov. Zostavte registračný systém pre všetky vaše rôzne predmety a jednotlivé prvky, ktoré pri ich výučbe využívate.
V čom sú výhody domáceho vzdelávania pre rodičov i deti? Čo týmto rozhodnutím získajú?
- More spoločne stráveného času, ktorý si naozaj spoločne užívajú.
- Kontakt, blízke stretnutia a hlbšie porozumenie – tým, že rodičia, ktorí vzdelávajú svoje deti doma s nimi trávia neporovnateľne viac času, ľahšie a lepšie porozumejú ich povahe, motívom konania i potrebám. Aj rodičia, ktorí mali tendencie tlačiť deti do svojich predstáv a nenaplnených ambícií to jednoducho robiť prestanú. Ich porozumenie detskej duše je omnoho hlbšie.
- Rodičia týmto deťom viac dôverujú. Prejavy tohto uznania schopností dieťaťa možno vidieť pri konfliktoch a nebezpečných situáciách.
- Lepšie školské výsledky
- Menší tlak spoločnosti. Študijné výsledky detí vzdelávaných doma nie sú ovplyvnené sociálnu situáciou, ani vzdelaním rodičov. V školskom prostredí naopak zohrávajú významnú rolu peniaze, ale aj vzdelanie rodičov
Skvelé riešenia, ako nadviazať na výučbu:
1. Pexesom k angličtine i zemepisu
Učiť sa slovíčko po slovíčku z učebnice nie je práve efektívne. A už vôbec nie zábavné. Skúste angličtinu inak. Pripravte svojim deťom pexeso:
- Rozstrihajte papier na menšie štvorčeky – ale pozor, nech sú všetky rovnaké!
- Na jednu kartičku napíšte anglický pojem a na druhú slovenský preklad.
- Hra môže začať – postupujete ako pri klasickom pexese, len namiesto rovnakých obrázkov hľadajte dvojice slovenských a anglických slov.
Podobne deťom pomôžte napríklad aj s učením zemepisu alebo prírodovedy. Dajte im hľadať štáty a ich hlavné mestá alebo priraďovať obrázky a názvy stromov.
2. Počtové prstíky
Ak máte doma prváčika, ktorý ešte trochu bojuje s matematikou, naučte ho počítať na prstoch – papierových a zábavných.
- Obkreslite vám alebo vášmu dieťaťu ruky na farebný papier a vystrihnite ich.
- Vezmite si čistý papier a vystrihnuté ruky naň nalepte – lepidlo ale dajte iba doprostred dlane, nech sú prsty pohyblivé a dajú sa ohýbať.
- Dávajte deťom príklady a nechajte ich, nech počítajú na papierových prstoch. Funguje to rovnako ako počítanie na rukách – najprv dieťa všetky prstíky prehne smerom nadol. Ak bude sčítavať napríklad 2 + 3,
3. Kreslená matematika
Máte doma malého umelca, ktorý omnoho radšej kreslí, než počíta? Využite to. Dajte mu papier a pastelky a matematické cvičenie môže začať. Predkreslite dieťaťu napríklad obchod so zmrzlinou a potom mu dajte domaľovávať kopčeky na kornútiky. Schválne, koľko kopčekov zje ktorý zákazník! Počítajte pri tom nahlas.
4. Stavte na hry a aplikácie
A keď sa vám minú nápady, vezmite na milosť elektroniku a posaďte aspoň na chvíľku školáka pred tablet alebo počítač – aj tam nájde mnoho hier a aplikácií, ktorými si precvičí preberané učivo. Prejdite si náš zoznam hier, v ktorých sa deti priučia fyzike, prírodovede, či geometrii. A zábavnou formou!