Nový koncept zoologickej záhrady v Bratislave

Thumbnail
Kategórie:

Nová pani riaditeľka bratislavskej ZOO, Júlia Hanuliaková, intenzívne pracuje už viac ako mesiac nielen na inventúre stavu, ale predovšetkým na novom koncepte ZOO. Stratégia ZOO a plány jej rozvoja už dostávajú prvé jasnejšie kontúry. Cieľom pani riaditeľky Hanuliakovej je vybudovať z bratislavskej ZOO modernú zoologickú záhradu, kde sa zvieratá i návštevníci cítia naozaj dobre.

Zvieratá sú našou prioritou.
Dobrá starostlivosť o každého jedinca je našou každodennou prácou.
Ochrana prírody a záchrana ohrozených druhov je našou misiou.

Jedným z plánov novej pani riaditeľky je vytvoriť v ZOO kolekciu karpatských zvierat, tzv. Karpatský les. Zoologická záhrada Bratislava svojou rozlohou a skladbou vegetácie poskytuje ideálne prírodné podmienky pre chov živočíchov, ktoré sa stali symbolmi slovenských lesov – rysy, vlky, medvede, zubry či rôzne druhy kopytníkov. Prioritou je vyriešenie chovného zariadenia pre medveďa Félixa, ktorý je dlhodobo umiestnený v nevyhovujúcich podmienkach zastaralého výbehu zo 60. rokov. Júlia Hanuliaková nezabúda ani na ikonické exotické zvieratá a vtáky z Afriky (lev, žirafa, zebra, nosorožec), Austrálie či juhovýchodnej Ázie, ktoré by mali mať v ZOO zastúpenie a zároveň by sa mali v tomto prírodnom pásme cítiť komfortne. Plánuje tiež rozšíriť kolekcie vtákov, plazov, obojživelníkov, ale i hmyzu a motýľov.

Júlia Hanuliaková hovorí, že pozícia riaditeľky bratislavskej ZOO je jej splneným snom: „Mám veľmi hlboký vzťah k tejto zoologickej záhrade. Ani by som riaditeľkou inej zoologickej záhrady nechcela byť. Toto miesto, toto mesto, táto záhrada je pre mňa tak veľmi dôležitá a práca pre ňu tak zmysluplná, že som sa rozhodla, že ja tu chcem investovať svoj čas a svoje skúsenosti, ktoré som získala životom v Spojených štátoch a prácou so svetovými zoologickými záhradami a naozaj vytvoriť v Bratislave zoologickú záhradu, ktorá môže konkurovať najlepším zoologickým záhradám v regióne. My na to potenciál naozaj máme.“

Dôležitým kritériom pre výber konkrétnych druhov zvierat bude poslanie modernej zoologickej záhrady ako rezervoára záložnej populácie ohrozených živočíchov. Ochrana prírody a ohrozených druhov zvierat, zapájanie sa do ochranárskych aktivít či vzdelávanie verejnosti  prostredníctvom inštitúcie zoologickej záhrady sú podľa Júlie Hanuliakovej jedny z najdôležitejších úloh modernej ZOO.

Prioritou je samozrejme i komfort návštevníkov. Z bratislavskej ZOO plánuje vytvoriť miesto, ktoré spája zvieratá, ľudí a prírodu. Miesto, kde sa návštevník cíti príjemne, kde môže relaxovať, stráviť čas prechádzkou po ZOO, vzdelávať sa, dobre sa najesť či schovať pred dažďom. Miesto, ktorému nechýbajú piknikové miesta, miesto, kde sa dejú zaujímavé kultúrne podujatia a ktoré je rovnako vhodné pre rodičov s deťmi, starších ľudí i odbornú verejnosť.

Júlia Hanuliaková dodáva: „Zoologická záhrada v Bratislave má nádhernú prírodu a  silného ducha miesta. Sú tu zákutia, ktoré sú pôvabné samé o sebe. Veľká rozmanitosť biotopov a neporušených krajinných oblastí, ktoré sa dajú úplne úžasne využiť na stretnutia s divokou prírodou a divokými zvieratami.“

Vypočujte si krátky rozhovor na tému nového rozvoja ZOO Bratislava s Ing. arch. Júliou Hanuliakovou, riaditeľkou ZOO
————————————————

Od 1. novembra 2020 na post riaditeľky ZOO Bratislava nastúpila Ing. arch. Júlia Hanuliaková. Pochádza z Bratislavy a prežila takmer dve desaťročia v americkom Seattli, kde vlastnila architektonickú kanceláriu a venovala sa navrhovaniu zoologických záhrad po celom svete. V roku 2013 pracovala aj na projekte novej expozície pre vlky eurázijské v bratislavskej zoologickej záhrade, za ktorú si ZOO v roku 2019 odniesla 1. miesto v česko-slovenskej súťaži Biely slon.

Zoologická záhrada Bratislava je najnavštevovanejšou inštitúciu hlavného mesta Bratislavy rozprestierajúca sa na rozlohe 96 hektárov. Počas svojej 60 ročnej histórie sa stala domovom pre 183 druhov zvierat. ZOO Bratislava ponúka návštevníkom relax a spojenie s krásou prírody v prostredí rozsiahleho pôvodného lesoparku uprostred ruchu hlavného mesta.

Zdroj: www.zoobratislava.sk

Podobné články